Trendy
Aranżacja salonu z betonem na ścianie
W ostatnich latach surowy i piękny w swej prostocie beton coraz częściej zaznaczał swoją obecność we wnętrzach salonów, kuchni oraz łazienek i tworzył efektowne i przyciągające wzrok aranżacje. Chociaż wydaje się, że materiał ten wnosi do pomieszczenia surowość, to w połączeniu z naturalnymi dodatkami takimi jak drewno, szkło, rattan i kontrastującymi barwami tworzy przestrzeń minimalistyczną, ale przytulną. Sprawdź, czy surowe piękno betonu będzie się dobrze prezentować także w Twoim salonie.
Kiedy betonowe tekstury pojawiły się we wnętrzach?
W latach 50. XX wieku w Europie pojawił się nurt architektoniczny późnego modernizmu spopularyzowany przez architektów takich jak Le Corbusier czy Enrico Peressutti. Budynki zaprojektowane w stylistyce minimalistycznej charakteryzowały się prostymi geometrycznymi kształtami i czystymi liniami. W projektach wykorzystywano materiały takie jak beton, stal i szkło. Nurt architektoniczny przekształcił się w oryginalny styl projektowania. Surowa estetyka została przeniesiona do wnętrz, ale złagodzono ją poprzez delikatne akcenty – drewno, rattan i miękkie tkaniny. Dziś coraz częściej ściana z betonu w salonie stanowi efektowne tło dla nowoczesnych mebli i barwnych dodatków.
Czy beton dekoracyjny pasuje do każdego wnętrza?
Beton jest uniwersalnym materiałem i dlatego sprawdza się w niemal każdym stylu projektowania. Pasuje idealnie do uporządkowanych i minimalistycznych przestrzeni, loftów utrzymanych w estetyce industrialnej lub skandynawskiej i innych nowoczesnych wnętrz. Beton dobrze prezentuje się w pomieszczeniach wysokich i przestronnych. Zwykle stosuje się go jako wykończenie jednej lub dwóch ścian a w mniejszych wnętrzach najlepiej ograniczyć się do fragmentu ściany.
Beton na ścianę w salonie, ale z umiarem
Jeśli w małym salonie przesadzimy z ilością tego surowego materiału, to osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego, w dodatku optycznie zmniejszymy wnętrze. Dlatego w niewielkim pomieszczeniu najlepiej wykorzystać beton jako akcent i podkreślić wybrany element wystroju. Natomiast w przestronnym mieszkaniu można poszukać odważniejszych rozwiązań z betonem. Kolekcja Grava Graphite może być z powodzeniem wykorzystana do aranżacji dużej przestrzeni. Nowoczesne płytki podłogowe i ścienne nadadzą wnętrzu surowego charakteru lub stworzą zupełnie odmienny projekt w stylu klasycznym.
Beton architektoniczny czy kafle imitujące beton?
Beton architektoniczny to mieszanka, wykorzystywana w projektach wnętrz, która pozwala uzyskać określony kolor i ciekawą fakturę ściany. Efekt zależny jest m.in. od składu mieszanki betonowej oraz od doświadczenia wykonawców. Beton architektoniczny nakłada się ręcznie. Wymagana jest przy tym fachowość i dokładność, ponieważ uzyskanie zaprojektowanej faktury jest dość skomplikowane.
Innym rozwiązaniem są gotowe betonowe płyty lub płytki imitujące strukturę betonu, prezentujące różne odcienie szarości. Kafle mają dodatkowe atuty – izolują i wyciszają ściany, można je też dobrać kolorystycznie do wnętrza. Kolekcja Grava prezentuje nowoczesne płytki grafitowe imitujące beton w odcieniach od złamanej bieli, poprzez szarości, aż po ciemny grafit. Delikatny i naturalny wzór na płytkach Grava Graphite, Grava Grey czy Grava White umożliwia stworzenie wyjątkowego i eleganckiego wnętrza.
Płytki imitujące beton – wygodne rozwiązanie
Płytki są praktyczne, także te inspirowane betonem. Cechuje je wytrzymałość, odporność na wilgoć i wysoką temperaturę, dlatego idealnie nadają się do salonów połączonych z kuchnią, gdzie można je wykorzystać jako materiał na wyspę kuchenną. W przeciwieństwie do oryginalnego betonu, kafle podłogowe będące jego imitacją są znacznie wygodniejsze, cieplejsze i łatwiejsze w utrzymaniu, a także bardziej odporne na rysy i uszkodzenia.
Dostępne są w różnych wykończeniach – przypominają fakturę marmuru lub wapienia, mają gładką lub zdobioną powierzchnię, są matowe lub polerowane. Pozwalają stworzyć oryginalne tło w prostych odcieniach szarości, które idealnie dopasowuje się do barwnych akcentów – obrazów o bogatej fakturze i wzorach, delikatnych tekstyliów czy mebli w odważnych kolorach.
Z czym łączyć beton, aby ocieplić wnętrze?
Surowy beton w różnych odcieniach szarości nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Na jego tle można stworzyć ciekawe kontrasty. Z szorstkością betonu możemy zestawić ozdobne dodatki o gładkich powierzchniach lub delikatne materiały takie jak drewno i tkaniny – dywaniki, poduszki, narzuty i zasłony. Neutralny kolorystycznie beton pozwala wyróżnić się innym elementom projektu – tapicerowanym meblom w intensywnym odcieniu, szklanym i metalowym akcentom.
Do salonu z chłodnym betonem na ścianie pasuje ciepły odcień drewna, dlatego na podłodze warto położyć drewniane panele lub praktyczne płytki drewnopodobne, na przykład Passion Oak Cold Beige, które przełamią efekt surowości. Płytek imitujących beton najlepiej nie układać na wszystkich ścianach pomieszczenia, aby nie przytłoczyć salonu. Pomalowanie pozostałych ścian intensywnym kolorem – pomarańczowym, czerwonym, zielonym czy turkusowym, ociepli chłodny wystrój i ożywi wnętrze.
Beton w salonie – ukłon w stronę prostoty
Beton to obecnie popularny motyw, coraz częściej wykorzystywany w stylowych aranżacjach. Ceniony za swoją wszechstronność i prostotę, dodaje charakteru każdej przestrzeni. Tworzy surowy klimat miejskich loftów oraz nowoczesne minimalistyczne salony. Chłodne i ciepłe materiały łączą się w harmonijną i przyjazną całość, tworząc przyjemną atmosferę.
Betonowy gres w salonie
Płytki inspirowane betonem ułożone na podłodze, na przykład kafle z serii Grava White w odcieniu złamanej bieli to idealna baza do stworzenia nowoczesnego wnętrza lub aranżacji w stylu glamour. Jasna betonowa podłoga o wysokim połysku i wyjątkowo gładkiej powierzchni przypomina gresy francuskich salonów lub nowojorskich loftów.
Beton w salonie – aranżacja wnętrz
Jeśli fascynuje Cię surowa estetyka wnętrza, spodoba Ci się kolekcja Night Shade. Polerowane jasne płytki imitujące beton z charakterystycznym zaciekiem stworzą niepowtarzalny klimat. Będą wyglądać doskonale w chłodnej i nowoczesnej przestrzeni.
Kolekcja Dapper prezentuje imitację betonu w dwóch odcieniach szarości. Efektowne, satynowe tło, na przemian gładkie i z wyraźną geometryczną strukturą, tworzy stonowaną i minimalistyczną przestrzeń. Świetnie prezentuje się w połączeniu z naturalnymi odcieniami, na przykład z drewnianym gresem z serii Passion Oak Cold Beige oraz delikatnymi akcentami w kolorach złota i miedzi.
SPRAWDŹ INNE TRENDY, INSPIRACJE I PORADY