Aktualności
Nowe możliwości dzięki nowej technologii
Opoczno podjęło kolejny krok w kierunku innowacji. Tym razem marka zdecydowała się na wdrożenie jednej z najnowocześniejszych technologii dostępnej obecnie w przemyśle ceramicznym. Oferowane przez włoską firmę Sacmi rozwiązanie Continua+, bo o nim mowa, na dobre zagościło w fabryce Opoczno i wzniosło produkcję na jeszcze wyższy poziom. Jak południowa myśl techniczna zmodernizowała polskie przedsiębiorstwo?
Więcej niż doświadczenie
Choć Opoczno to niewątpliwie marka z tradycjami – jej początki sięgają aż 1883 roku – to jedną z jej głównych wartości jest nastawienie na nieustanny postęp i wyznaczanie trendów. Nie tylko wzorniczych. Także poszukiwanie rozwiązań z zakresu optymalizacji produkcji jest jednym z kluczowych elementów filozofii marki. Polska jest trzecim największym producentem płytek ceramicznych w Europie, zaraz po Włoszech i Hiszpanii. W celu wypełnienia swojej strategii, Opoczno zdecydowało się więc na zaimplementowanie systemu właśnie od włoskiego partnera – Sacmi, który tak jak Opoczno może poszczycić się wieloletnią, popartą sukcesami obecnością na rynku ceramicznym. Dziś, to niemal stuletnie przedsiębiorstwo z południa starego kontynentu jest najważniejszym dostawcą rozwiązań dla tej gałęzi przemysłu.
Continua+, czyli przemysł 4.0
Opracowana w Sacmi technologia, która znalazła się w centrum uwagi marki Opoczno, jest uważana za rewolucyjną w kontekście produkcji płytek ceramicznych. Continua+ pozwala na produkcję płytek niemal w każdym rozmiarze – nawet do 120x240 cm – i grubości 6-12 mm. Jest to możliwe dzięki nowej metodzie zagęszczania granulatu na pasie przy pomocy walców, a nie w formach okienkowych jak dotychczas. Jednak Continua+ to coś więcej niż możliwość wytwarzania produktów w różnych formatach. Szczególnie rozbudowany jest tu kompleks urządzeń służących do dekorowania płytek na sucho. Można wytwarzać kolekcje barwione w masie, także wielowarstwowe, poprzez precyzyjne sterowanie zasypem granulatów oraz płatków dekoracyjnych. Sproszkowane materiały mineralne o różnej naturze i kolorach mogą być wzajemnie mieszane w bardzo wielu kombinacjach, dzięki czemu finalny produkt wyróżnia się na tle produktów otrzymanych na prasach tradycyjnych. Co więcej, nowoczesne sterowanie procesem produkcji pozwala na bieżące dopasowanie produkowanego asortymentu do aktualnego zapotrzebowania, a dzięki nowoczesnemu systemowi MDX do kontrolowania gęstości zaprasowania i grubości płytki w czasie produkcji, Continua+ gwarantuje kompletną kontrolę jakości. Stanowi to kluczowy aspekt w oferowaniu klientom płytek premium o doskonałej wartości estetycznej. Właśnie dlatego ten kompletny, zintegrowany i inteligentny system cieszy się powodzeniem na światowym rynku produkcji wyrobów ceramicznych, a jego zastosowaniem mogą poszczycić się tylko najlepsi gracze na rynku.
Nowe korzyści
Continua+ zmienia jednak nie tylko sam proces wytwórczy. W widoczny sposób wpływa też na ofertę płytek. Dzięki wdrożeniu, Opoczno może proponować swoim klientom produkty w nowej jakości, ale i jednocześnie w przystępnym wariancie cenowym, czego przykładem są najnowsze kolekcje płytek gresowych stworzone w ramach konceptu Grand Concept (Grand Wood, Grand Stone, Grand Concrete i Grand Colours). Nowe standardy pojawiły się w kontekście designu płytek, czyli ich nietuzinkowych formatów i wzorów. Technologia cyfrowej dekoracji na sucho i mokro zwiększa możliwości w zakresie tak pożądanych ostatnio płytek wielkoformatowych gładkich, strukturalnych oraz polerowanych. Dodatkowo, usprawnienie korzystnie wpływa na aspekt ekologiczny produkcji. Dzięki wbudowanemu w proces produkcyjny systemowi recyklingu, Continua+ w zrównoważony sposób gospodaruje powstałymi przy produkcji odpadami, które mogą być łatwo zawracane ponownie do produkcji.